Zaborek – odpoczynek od miejskiego gwaru
Lato nas w tym roku wyjątkowo rozpuszcza! Takie ciepło rozleniwia i pewnie wszystkim marzy się urlop. Niestety, jak znam życie, niektórzy z Was jednak muszą siedzieć w biurach i tęsknym okiem wyglądać za okno. Ratunkiem są oczywiście weekendy i dziś mam propozycję dla tych zapracowanych, którzy jednak chcą trochę skorzystać z pogody i odpocząć od zgiełku miasta. Zajrzyjcie do Zaborka.
Gdzie to jest?
Chociaż miejsce jest dla mnie kwintesencją Podlasia, administracyjnie miejscowość leży już w województwie lubelskim, 5 minut samochodem na południe od Janowa Podlaskiego. Z Warszawy można tam dojechać mniej więcej w 2,5 godziny.
Pensjonat „Uroczysko Zaborek”
Zaborek to niezwykłe połączenie wiejskiego pensjonatu ze skansenem. Właściciele, pan Artur Okoń z małżonką, na 70 hektarach ziemi położonej w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”, stworzyli unikalny kompleks turystyczny. Na tym dużym, zielonym, otoczonym lasami terenie stoją sprowadzone z okolicznych wsi zabytkowe budynki. Jest więc plebania z 1880, bielony dworek, pamiętający czasy powstania styczniowego, jest wiatrak „koźlak”, stara leśniczówka czy wiejski zaścianek. We wszystkich tych budynkach urządzono dla gości stylowe, wygodne pokoje z łazienkami. Hitem jest oczywiście możliwość spania w zabytkowym wiatraku, w którym nocowała kiedyś nawet jordańska księżniczka, która przyjechała na aukcję koni w Janowie Podlaskim.
Poza budynkami mieszkalnymi są takie, które mają funkcję wyłącznie skansenu – jest więc stara kuźnia, chłopska chata i prawdziwy drewniany kościół. Dopełnieniem sielskiego klimatu jest mały staw z drewnianym pomostem. Dookoła rosną drzewa owocowe, są ogródki warzywny i kwiatowy. W zależności od pory roku, na polach rośnie zboże, kwitnie rzepak czy kwiaty cukinii.
Dodatkowo są też takie atrakcje jak drewniana wiata biesiadna, ruska bania czy sportowe boiska. Można pograć w piłkarzyki, badmintona czy w tenisa stołowego.
W soboty gospodarz oprowadza chętnych gości po terenie i opowiada o historii kompleksu, poszczególnych budynków i otaczającej Zaborek przyrodzie. Dla gości organizowane jest ognisko. No i oczywiście przez cały czas pobytu można jeść wspaniałe podlaskie jedzenie – swojskie wędliny, pikle, smalec, pierogi, lokalne kluchy i zupy.
Dla kogo?
W sumie dla każdego. Miejsce nadaje się na spokojny, samotny wypad z książką, bo mimo tego, że ośrodek może przyjąć wielu gości, to można na jego rozległym terenie spokojnie znaleźć ustronne miejsca, gdzie jest cisza i spokój. Ja byłam tam za każdym razem z grupą przyjaciół i miejsce sprawdziło się doskonale, ze względu na dużo części wspólnych, wiat i miejsc umożliwiających zajęcia sportowe i wspólne spędzanie czasu.
Atrakcje w okolicy Zaborka
Napiszę o tym więcej w kolejnych postach. Teraz tylko krótka lista:
- Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim
- Trasy rowerowe w Parku Krajobrazowym „Podlaski Przełom Bugu”
- Spływ kajakowy przez Dolinę Bugu
- Święta Góra Grabarka – cerkiew prawosławna
- Niemirów – przeprawa promowa na Bugu i bunkry Mołotowa
- Mielnik – Góra Zamkowa z ruinami i Odkrywkowa Kopalnia Kredy
- Czołg nad Bugiem i granica Państwa Polskiego
- Twierdza Brzeska
Szczegółowe informacje o ofercie znajdziecie tutaj: http://www.zaborek.com.pl/pl/miejsce-z-klimatem/