Kamienne bories – Prowansja cz. 2
Jedna z ciekawostek, której nie można przegapić, będąc w okolicy Gordes, to położony niecałe pięć kilometrów na południowy-zachód, nietypowy „skansen” z domami zwanymi „bories”.
Village des Bories to zabytkowa osada kamiennych domów w kształcie uli, zwanych też kapeluszami.
Technika budowy bories
Najstarsze tutejsze chaty powstały w XVII wieku. Najubożsi rolnicy i pasterze budowali je tanim kosztem z obecnego wszędzie budulca – wapiennych kamieni zbieranych na polach. Dzięki specjalnej technice układania kamieni, do budowy domków nie używano żadnej zaprawy. Kamienie były umieszczone poziomo, pod lekkim kątem na zewnątrz, aby zapobiec przedostawaniu się wody. Każdy rząd nieznacznie zwisał z rzędu poniżej. Kamienie były starannie skrzyżowane, a rzędy współzależne; duże, płaskie kamienie umieszczano wzdłuż grzbietów dachu, aby zapewnić stabilność łuku.
Przeznaczenie bories
Chaty służyły za schronienie pasterzem i hodowcom bydła oraz pracownikom sezonowym zatrudnionym w okolicznych winnicach i gajach oliwnych. Część zabudowań miała charakter mieszkalny, w części trzymano narzędzia, kozy, świnie czy owce, w niektórych przechowywano zbiory, w innych prowadzono hodowlę jedwabników. Na terenie Francji było podobno kilka tysięcy tego typu domów. Mieszkańcy porzucili je mniej więcej w połowie XIX wieku i teraz stanowią już wyłącznie atrakcję turystyczną.
Informacje dla zwiedzających
- Na miejscu, poza samymi budynkami, można obejrzeć ekspozycję oraz film na temat budowania tego typu obiektów w innych rejonach świata.
- Teren nie jest duży, więc zwiedzanie nie zajmuje dłużej niż godzinę.
- Bilet wstępu kosztuje 6 euro. Przed wejściem znajduje się bezpłatny parking dla zwiedzających.
- Dodatkowe informacje można sprawdzić na oficjalnej stronie: https://en.levillagedesbories.com