Szwajcaria Saksońska na weekend
Zwiedzanie Bastei
Jeśli spodobała się Wam wizyta w czeskim Skalnym Mieście, to możecie pomyśleć także o wycieczce do Szwajcarii Saksońskiej (zwanej czasem też Saską). Gdzie to? U naszych zachodnich sąsiadów, niecałe 50 kilometrów od Drezna, 100 kilometrów od polskiej granicy. Mowa o Parku Narodowym w Górach Połabskich i o ich najbardziej znanym fragmencie – okolicach formacji skalnej Bastei (czyli baszta). Dotrzeć można tam autobusem z miasteczka Rathen bądź, najwygodniej, podjechać własnym samochodem na parking kilkaset metrów poniżej głównego punktu widokowego. W okolicy jest też sporo widokowych tras wycieczkowych dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych. Skąd nazwa Szwajcaria Saksońska? Wieść niesie, że zawdzięczamy ją malarzowi szwajcarskiemu Adrianowi Zinggowi, który uwieczniał wiele tamtejszych pejzaży na swoich dziełach. Podobno okolice Bastei przypominały mu rodzinne krajobrazy. Szczerze mówiąc nie do końca wiem dlaczego. 🙂
Ze zbudowanego w XIX wieku pomiędzy skałami kamiennego mostu o długości 75 metrów rozciąga się przepiękna panorama okolicy, z widokiem na płynąca poniżej Łabę, górę Lilienstein i inne formacje z piaskowca. Pomiędzy skałami pobudowano kładki ułatwiające zwiedzanie. Tamtejsze okolice były inspiracją dla niemieckiego malarza romantycznego Caspara Davida Friedricha, więc kto zna jego obrazy, mniej więcej wie, czego można się spodziewać. Trasa jest łatwa do pokonania dla niemieckich emerytów, więc spokojnie można się tam wybrać z rodziną. Za wejście na most i kładki nie jest pobierana opłata. Kilka euro trzeba zapłacić tylko jeśli chce się obejrzeć pozostałości średniowiecznego zamku Neurathen. Całość zwiedzania nie zajmie więcej niż dwie godziny.
Twierdza Königstein
Będąc w okolicy warto zajrzeć do Twierdzy Königstein. Z daleka widać ogromne mury wznoszące się na pionowych skałach kilkudziesięciometrowej wysokości. Już średniowieczni władcy uznali to miejsce za doskonałe do wybudowania obronnego zamku. Pierwsze wzmianki o stojącej tam budowli pochodzą z XIII wieku. W XVI wieku elektorzy sascy budują tam twierdzę i wydają nakaz wykopania najgłębszej w Saksonii studni (ponad 150 metrów głębokości).
Przez stulecia twierdza, mając sławę niezdobytej, służyła za schronienie władcom Saksonii oraz za więzienie dla ważnych więźniów politycznych. Wewnątrz można zwiedzać cały kompleks budynków, w którego skład wchodzą koszary, pałac, kościół, place defiladowe, stajnie, piekarnia, szpital, zbrojownie, magazyny, wieże wartownicze i inne. Najbardziej zachwycający jest jednak spacer po murach, z których rozciąga się widok na okolicę z płynącą poniżej Łabą.
Bilet w zależności od sezonu kosztuje między 8 a 10 euro. Jest dostępny audioguide także w języku polskim. Informacje dla zwiedzających znajdziecie tutaj: http://www.festung-koenigstein.de/pl/witamy.html.
- Kładka widokowa przy Bastei
- Samotne drzewo na piaskowcu
- Twierdza
- Saksoński krajobraz
- Góra Lilienstein
- Łaba widziana z murów
- Zakole Łaby
- Widok na Łabę
- Widoki z murów twierdzy