Panang curry – przepis
Kruang Geang Panang czyli panang curry z kurczakiem
Już się zdążyłam przyzwyczaić, że ilu kucharzy, tyle wersji curry. Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się, że jadłam u kogoś potrawę nazywaną curry i byłam mocno zaskoczona zarówno konsystencją, jak i smakiem. Podobnie było w Tajlandii. Oczywiście mogłam się spodziewać, że tajskie curry, to nie to samo, co indyjskie curry, ale wielość odmian tej potrawy serwowanej przez Tajów mnie zaskoczyła. Smak panang curry też pewnie Was zaskoczy.
Wszystko zaczyna się od pasty curry. Już stojąc przed półką z orientalną żywnością łatwo można się przekonać, że mamy do wyboru kilka „smaków” takich past. Jest więc red i green curry (czerwone i zielone) – chyba dwa najbardziej popularne rodzaje; spotkać można także massaman curry czy panang curry. Srisamorn Kongpun, tajski Master Chef, podaje w swojej książce przepisy na aż 9 odmian takich past. Każda z nich jest podstawą do przygotowania nieco innej w smaku potrawy. Czym się różnią? Oczywiście zestawem użytych do ich przygotowania przypraw. Część składników jest wspólna, a inne zmieniają się w zależności od pasty.
Dziś mam dla Was przepis na Kruang Geang Panang czyli curry z kurczakiem przygotowane na bazie pasty panang curry, która różni się od tej najbardziej znanej, czerwonej, tym, że zawiera dodatkowo anyż, kardamon, cynamon i goździki. Ostrość jest przełamana nieco słodkawym, korzennym smakiem.
Oczywiście każdy Taj powie Wam, że najpierw należy samodzielnie przygotować pastę curry. Wg instrukcji ze szkoły gotowania taką mieszankę powinno się ucierać w moździerzu przez godzinę… Zwykle jestem na to trochę za leniwa, zaproponuję Wam więc dziś pójście na skróty i użycie gotowej pasty, lekko podkręconej, żeby była bardziej aromatyczna.
Składniki:
- 4 łyżki pasty panang curry (lub czerwona pasta curry i przyprawy korzenne: 1-2 gwiazdki anyżu, 8 goździków, 8 ziaren kardamonu, laska cynamonu)
- około 400 ml mleczka kokosowego (niezbyt gęstego)
- 2-3 filety z kurczaka pokrojone na cienkie plastry
- 4 łyżki posiekanych orzeszków ziemnych (bez cukru)
- 4 łyżki sosu rybnego
- 1/2 łyżki pasty tamaryndowej
- 3 łyżki cukru palmowego
- 2 ostre papryczki pozbawione nasion i pokrojone w okręgi
- 12 listków tajskiej bazylii
- 8 listków limonki kaffir
- 6 łyżek oleju roślinnego
Przygotowanie panang curry:
- Jeśli nie masz gotowej pasty panang curry, przygotuj ją z pasty czerwonej i przypraw korzennych. (Taki sposób jest nawet fajniejszy, bo aromaty są intensywniejsze). Przyprawy korzenne wrzuć na suchą patelnię, podgrzewaj, aż zaczną wydawać aromat. Po podgrzaniu wrzuć do moździerza i utrzyj na proszek (laskę cynamonu zetrzyj na tarce). Połącz uzyskany korzenny proszek z czerwoną pastą curry (4 łyżki).
- Rozpuść łyżkę pasty z tamaryndowca w 1/8 szklanki ciepłej wody. W małej misce zmieszaj sos rybny (4 łyżki) sos tamaryndowy (2 łyżki) i cukier palmowy (3 łyżki). Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Odłóż powstały sos na bok.
- W woku lub dużej patelni rozgrzej olej i przygotowaną pastę curry. Podgrzewaj, aż aromaty zaczną się wydzielać i uzyskasz gładką konsystencję.
- Dodaj mięso z kurczaka i podsmaż je lekko.
- Dodaj połowę mleczka kokosowego i odparuj je nieco, aby uzyskać gęstszą konsystencję.
- Dolej pozostałe mleczko, przygotowany wcześniej mix sosów i posiekane orzeszki. Podgrzewaj przez kilka minut.
- Dodaj pokrojoną papryczkę, liście tajskiej bazylii i liście kaffiru. Lekko przemieszaj przez pół minuty. Skosztuj i sprawdź czy smaki słodki, słony i kwaśny są zbalansowane. W razie potrzeby dopraw.
- Podawaj z ryżem.
W wersji wegetariańskiej panang curry kurczaka można oczywiście zastąpić tofu.