Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Ktoś chciałby dostać w prezencie ślubnym neogotycki zameczek? Taki właśnie prezent z okazji ślubu z Elizą z Branickich dostał od swojego ojca Zygmunt Krasiński, a właściwie hrabia Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński. Tak, tak, ten od „Nie-Boskiej komedii”, jeden z naszych trzech romantycznych wieszczów.
Do soboty nie wiedziałam, że w Opinogórze, kilka kilometrów od Ciechanowa, w dobrach rodowych należących do rodu Krasińskich do 1945, można zwiedzać Muzeum Romantyzmu. Wczoraj udało mi się tam pospacerować i od razu donoszę na blogu, jak to wygląda. 🙂
Muzeum Romantyzmu
Kompleks budynków jest położony w bardzo ładnym, rozległym parku w stylu angielskim, czyli takim, gdzie roślinność rośnie w miarę swobodnie i naturalnie. Na ponad 20 hektarach możemy spacerować pomiędzy starymi drzewami (cztery z nich, dwa dęby i dwa jesiony, to pomniki przyrody). Są rozległe stawy, romantyczne alejki, a pomiędzy drzewami widać neogotycką bryłę białego zameczku. Do parku można wejść bez biletu, więc nawet jeśli nie chcecie zwiedzać wnętrz, zawsze warto chociaż przespacerować się dookoła.
W ramach biletu wstępu można zwiedzać trzy budynki:
- Wspomniany już wcześniej zameczek Zygmunta i Elizy Krasińskich z pierwszej połowy XIX wieku, gdzie znajdują się pamiątki rodzinne i pamiątki związane z twórczością literacką Zygmunta.
- Oficyna pochodząca także z lat 40. XIX wieku. Dawniej było to miejsce, gdzie nocowali goście oraz służba. Dziś znajduje się tam ekspozycja czasowa. We wnętrzach można podziwiać meble z epoki, zabytkowy klawikord, kolekcję cynowych żołnierzyków oraz pamiątki z wojen napoleońskich.
- Dwór Krasińskich – budynek wybudowany już na początku XXI wieku, na miejscu starej siedziby rodu, wg projektu z 1908 roku, który wygrał konkurs ogłoszony wtedy przez Adama Krasińskiego. Wnętrza mieszczą galerię malarstwa polskiego i pamiątki związane z polskim romantyzmem.
-
- Oficyna
- Park krajobrazowy w stylu angielskim
- Dwór Krasińskich
Część wystaw jest czasowa. Nam udało się akurat zobaczyć kilka ciekawych obrazów takich polskich twórców jak Matejko, Gierymski, Malczewski czy Kossak.
Dla mnie najciekawsza historia wiąże się z należącą do opinogórskich zbiorów teczką Napoleona. Prawdopodobnie cesarz otrzymał ją od Józefiny – wskazują na to wyhaftowane na tece inicjały J i N. Mniej więcej w czasie bitwy pod Berezyną tekę ukradł pułkownik kozacki. Od Kozaka napoleońską pamiątkę odkupił hrabia Dunin. Przez wiele lat była ona w posiadaniu rodziny. Podobno już sam hrabia obdarowywał bliskich ozdobnymi srebrnymi gwiazdkami wyhaftowanymi na klapie, a o tym jak cenną była pamiątką niech świadczy fakt, że kiedy Napoleon III chciał ją odkupić za znaczną kwotę, posiadacze odmówili.
Informacje praktyczne:
- Bilety wstępu kosztują 10,00 PLN normalny i 8,00 PLN ulgowy.
- Godziny otwarcia: od 1 maja – 30 września 10.00 – 18.00; od 1 października – 30 kwietnia 8.00- 16.00
- Na terenie parku znajduje się kawiarnia i restauracja w oranżerii
- W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 12.00 odbywają się koncerty muzyki poważnej – program można sprawdzić tutaj: http://www.muzeumromantyzmu.pl/pl/koncerty