Lizbona – 10 rzeczy które warto zrobić w stolicy Portugalii
Zanim dotarłam do Lizbony, słyszałam, że to miasto warte zobaczenia, ale dość brudne i zaniedbane. Nie oczekiwałam zbyt wiele, ale niespodziewanie lizboński klimat mnie zachwycił. Czym? Chyba przede wszystkim swoją odmiennością i jakąś taką nostalgicznością. W Lizbonie na każdym kroku widać ślady dawnej świetności. Spacerując przy dźwiękach fado sennymi uliczkami, przyglądając się mocno podniszczonym, a pięknym niegdyś kamienicom, nie da się nie myśleć o ulotności bogactwa i przemijaniu wielkich królestw. Lizbona to jedno z moich ulubionych europejskich miast. Poniżej subiektywny przewodnik – 10 rzeczy, które warto zrobić w Lizbonie:
-
Wjedź windą z Baixy do Chiado.
Co niezwykłego jest w przejażdżce windą zapytacie? Nie chodzi o zwykłą windę, a o Elevador de Santa Justa, zaprojektowaną przez inżyniera Raula Mesnier de Ponsard – ucznia Gustava Eiffela, bogato zdobioną żelazną konstrukcję, zbudowaną w 1902 roku, aby ułatwić lizbończykom poruszanie się pomiędzy dolną i górną częścią miasta. Winda pokonuje 45 metrów, a z deptaka u góry rozciąga się piękny widok na miasto. Poza tą windą są w mieście jeszcze trzy zabytkowe trasy kolejki, dzięki którym zwiedzanie miasta położonego przecież na wzgórzach jest nieco łatwiejsze. Warto wybrać się też na przejażdżkę na przykład staromodnym wagonikiem Elavador da Bika.
-
Wybierz się zabytkowym tramwajem linii #28 do zamku św. Jerzego (Castelo de São Jorge)
Linie tramwajowe wspinają się pod górę po wąskich, zabytkowych uliczkach starego miasta, po drodze mijając takie zabytki jak Sė, romańsko-gotycka katedra, której początki sięgają XIV wieku, aby wreszcie dotrzeć na szczyt, gdzie stoi Zamek św. Jerzego. Z jego wałów obronnych i wież można podziwiać przepiękną panoramę Lizbony. Początki fortecy w tym miejscu sięgają jeszcze czasów sprzed przybycia Rzymian. W XII wieku Maurowie rozbudowali budowlę, później, po zdobyciu fortecy przez Alfonsa I Zdobywcę, przez długi czas zamek był główną siedzibą dworu portugalskiego. Nic dziwnego, że lizbońscy władcy upodobali sobie to miejsce – widok z murów na miasto zapiera dech w piersiach.
-
Podziwiaj panoramę Lizbony z jednego z wielu punktów widokowych
Najbardziej znane punkty widokowe w mieście to Miradouro de Santa Luiza oraz taras przy Igreja da Graca, gdzie warto wybrać się na podziwianie zachodu słońca. Lizbona z tego miejsca wygląda zjawiskowo.
-
Zjedz dorsza w zabytkowym klasztorze
W Lizbonie podają go wszędzie i na wiele sposobów. Mi najbardziej smakował suszony dorsz z jajkiem, którego zamówiłam w Cervejaria Trindade – swoją drogą podobno najstarszym i najpiękniejszym lizbońskim browarze, mieszczącym się, jakże by inaczej, w starym klasztorze, w dzielnicy Chiado. Oczywiście zabytkowe pomieszczenia są udekorowane azulejos 🙂
-
Posłuchaj fado na ulicach Alfamy
Stare ulice Alfamy nie są zbyt zadbane i gdy robi się ciemno, można się tam poczuć nieswojo, ale jednocześnie mają niesamowity urok i wieczór przy rzewnych pieśniach fado, wykonywanych przez okolicznych mieszkańców, jest wart przeżycia. Bez trudu znajdziesz w Alfamie knajpkę, gdzie mieszkańcy dzielnicy będą śpiewać do kolacji.
- Ulice Alfamy
- Wykonawczyni pieśni fado
- W Alfamie
-
Podziwiaj wszechobecne „kafle”.
W żadnym innym mieście nie ma takiej ilości klasztorów, kościołów i zwykłych kamienic przystrojonych azulejos – ozdobnymi kwadratowymi „kafelkami”. Wykonane z biało-niebieskich azulejos sceny biblijne, które zamiast fresków zdobią wnętrza lizbońskich kościołów, robią zaskakujące wrażenie. W Museu Nacional do Azulejo, utworzonym w jednym z wielu zabytkowych kompleksów klasztornych, można nie tylko zapoznać się z techniką wyrobu azulejos, ale też obejrzeć tysiące kafli, między innymi panoramę Lizbony z roku 1700, przedstawiającą wybrzeże miasta przed trzęsieniem ziemi w 1755 roku.
-
Przekonaj się w Belem, jak wygląda styl manueliński
Nad brzegiem Tagu, w Belem, można podziwiać przepiękne białe budowle w stylu manuelińskim, łączącym ozdobne motywy morskie z elementami orientalnymi. Budzący zachwyt kompleks klasztorny Hieronimitów (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) z grobowcem Vasco da Gamy, pełen jest zdobień w kształcie kotwic, lin i innych motywów marynistycznych. Przykładem tej architektury jest także Torre de Belem, malutka szesnastowieczna forteca, której zadaniem było bronienie dostępu do lizbońskiego portu.
- Torre de Belem
- Dziedziniec klasztoru Hieronimitów
- Klasztor Hieronimitów
-
Wjedź na taras widokowy Pominka Odkrywców (Padrao dos Descobrimentos)
Padrao dos Descobrimentos to pomnik upamiętniający wielki wkład Portugalii w odkrycia geograficzne. Został zbudowany w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, a wśród upamiętnionych znaleźli się poza księciem między innymi, Vasco da Gama, Pedro Alvares, Ferdynand Magellan oraz Bartolomeu Dias. Z tarasu rozciąga się widok na Tag oraz zabytki Belem.
-
Skosztuj pasteis de nata.
W Belem koniecznie trzeba spróbować najlepszych w całej Lizbonie pasteis de nata czyli ciastek z kremem. Ciastkarnia Antiga Casa dos Pasteis de Belem wypieka je od 1837 roku, kiedy to według legendy pewien mnich po kasacie zakonu i sekularyzacji dóbr zakonnych, musiał zarabiać na życie i sprzedał przepis na słynne klasztorne ciastko sklepikarzowi z Belem. Podobno do dziś ten przepis jest pilnie strzeżoną tajemnicą.
-
Wybierz się na targ Mercado da Ribeira
Targ Mercado da Ribeira działa w stolicy Portugalii od 1892 roku, a od 2014 roku, czyli od otwarcia obok hal targowych ogromnej hali gastronomicznej, jest ulubionym miejscem smakoszy.
- Elavador da Bika
- Katedra Sė
- Widok z zamku św. Jerzego na Plac Rossio
- Panorama Lizbony z górującym nad miastem zamkiem
- Widok z zamku na ruiny Convento do Carmo
- Wejście do klasztoru
- Bogate zdobienia murów klasztoru
- Widok z tarasu Pomika Odkrywców
- Pomnik Odkrywców
- Statek na Tagu
- Torre de Belem