Chorwackie Parki Narodowe – Jeziora Plitwickie i Krka
Jeśli wierzyć statystykom, Chorwacja należy do jednych z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Długo żyłam w przekonaniu, że jeździ się tam głównie ze względu na dobre ceny i przyjemne plaże. Przekonałam się, że nic bardziej mylnego – Chorwacja ma do zaoferowania o wiele więcej. Szczerze mówiąc, na plaży spędziłam tam najmniej czasu – szkoda było mi leżeć na kamieniach, kiedy wokół tyle do zobaczenia.
Dziś chciałabym Wam pokazać dwa miejsca, których nie może zabraknąć na Waszej trasie wycieczki, jeśli wybieracie się w tamte strony. Dwa przepiękne Parki Narodowe, z bardzo przyjemnymi trasami spacerowymi.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Pierwszy to „oczywista oczywistość”. Największy i najstarszy chorwacki park, wpisany na listę UNESCO. Park Narodowy Jezior Plitwickich to 16 jezior (16 nazwanych i kilka mniejszych) połączonych ze sobą kaskadowo i tworzących kilkadziesiąt wodospadów. Największe wrażenie robi kolor jezior – intensywnie turkusowy, albo raczej szmaragdowy. Jedną z większych atrakcji Parku jest najwyższy chorwacki wodospad: Veliki slap. Woda spływa po nim z wysokości prawie 80 metrów.
Zwiedzanie
Wzdłuż jezior wytyczono wąskie drewniane kładki dla turystów, a w widokowych miejscach postawiono ławeczki, na których można nieco odpocząć. Park można zwiedzać tylko po wyznaczonych trasach. Wycieczka może trwać od dwóch do ośmiu godzin i w zależności od naszej „formy”, możemy wybrać trudniejsze lub łatwiejsze opcje zwiedzania.
Wejść do Parku jest trzy, z czego najbardziej rekomendowane jest wejście nr 1 i trasa C, pozwalająca przejść dookoła zarówno Górne Jeziora, jak i Dolne Jeziora. W kasie dostajemy oczywiście mapkę z potrzebnymi informacjami i planami tras. Bilety wstępu obejmują przejazdy dowożącą turystów kolejką oraz rejs statkiem po największym z jezior – jeziorze Kozjak.
Zwiedzanie zdecydowanie warto zacząć z samego rana. Nie tyle ze względu na słońce, (choć latem i to może mieć znaczenie), ile ze względu na to, że miejsce jest bardzo popularne (w sezonie Plitwice odwiedza kilka tysięcy osób). Im wcześniej uda nam się wejść, na trasę, tym mniej ludzi spotkamy po drodze. No i to jednak kilka godzin spaceru. Woda w jeziorach jest krystalicznie czysta, niestety nie można jednak do niej wchodzić. Jeśli ktoś ma ochotę na kąpiel pod wodospadem, to powinien się udać do innego parku – Parku Narodowego Krka.
Park Narodowy Krka
Ten park jest o wiele młodszy i nieco mniej znany, a co za tym idzie, mniej oblegany. Obszar wzdłuż rzeki Krka został objęty ochroną dopiero w 1985 roku. Także tutaj woda tworzy widowiskowe kaskady i wodospady, a dla turystów wytyczono kładki, po których mogą bezpiecznie spacerować i podziwiać niezwykłe widoki. Chętni mogą także wykąpać się obok największej gwiazdy parku – wodospadu Skradinski Buk. Szczerze mówiąc, ten wodospad zrobił na mnie większe wrażenie niż wszystkie plitwickie wodospady i zdecydowanie to miejsce polecam.
Zwiedzanie
Do Parku Krka można się dostać z dwóch stron. Można podjechać na parking w miejscowości Lozovac i dalej przejść pieszo lub skorzystać z parkowego transportu (w sezonie). Stamtąd pokonanie trasy do wodospadu Skradinski Buk zajmuje około dwóch godzin. Z drugiej strony można ruszyć z miejscowości Skradin. Ta ścieżka jest nieco dłuższa – potrzeba około 4 godzin. Ze Skradina w sezonie pływają także statki wycieczkowe.
Ciekawą opcją jest rejs spod wodospadu Skradinski Buk w górę rzeki, aż do wodospadu Roški slap. Po drodze można zwiedzić piętnastowieczny klasztor na wyspie Visovac.
Jeziora Plitwickie i Krka – Bilety i godziny otwarcia:
Godziny otwarcia i ceny biletów tak w Plitwicach, jak i w Krka zmieniają się w zależności od pory roku, warto więc sprawdzić bieżące dane na oficjalnych stronach:
- Park Narodowy Jezior Plitwickich: https://np-plitvicka-jezera.hr/en/#
- Park Narodowy Krka: http://www.np-krka.hr/stranice/for-visitors/13/en.html .