15 aplikacji przydatnych do planowania podróży
W naszej rodzinie to ja jestem od planowania podróży. Wspólnie ustalamy termin, długość pobytu, destynację i budżet, a reszta zwykle należy do mnie. Jeśli chcesz spokojnie i bez komplikacji zwiedzać na własną rękę, to parę rzeczy musisz przed wyjazdem załatwić i sprawdzić. Nie wiem jak to ludzie robili kiedyś (chociaż przecież w czasie naszych pierwszych podróży do Meksyku, czy Indonezji nie mieliśmy smarfonów ;)), w dzisiejszych czasach wystarczy wiedzieć, gdzie w Internecie szukać pomocy, a reszta już jakoś idzie. 🙂
Okazuje się, że siedząc przy biurku w Warszawie możesz bardzo precyzyjnie zaplanować wakacje we Włoszech, Indonezji czy Australii. Nie ma znaczenia, że rozpoczynając całą zabawę nawet nie wiesz, co warto w danym kraju zobaczyć. Kiedy skończysz, będziesz wiedzieć, gdzie zjeść kolację, ile czasu zajmie Ci dotarcie z hotelu w którym się zatrzymasz, do wybranej restauracji i co będziesz mijał po drodze.
Poniżej przedstawiam Wam moje ulubione aplikacje, które wspierają mnie przed wyjazdem i w trakcie wojaży.
Loty
Od tego zaczynam, bo bilet lotniczy zwykle wyznacza ramy czasowe wyjazdu. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że czasem przesunięcie podróży o dwa dni może znacznie obniżyć cenę biletu, więc nie warto rezerwować wcześniej noclegu czy samochodu, jeśli daty podróży nie są pewne. Do wyszukiwania lotów zwykle używam dwóch aplikacji:
-
Skyscanner
To według mnie najlepsza i najbardziej wszechstronna porównywarka lotów. Oczywiście wystarczy podać cel podróży i planowane daty i otrzymasz zestawienie cen biletów różnych linii obsługujących tę trasę wraz z długością lotu i ilością przesiadek. Oczywiście możesz użyć także filtrów i określić jak długo, jaką linią i o której godzinie chcesz lecieć. Świetną opcją jest też wybranie kalendarza zamiast konkretnych dat. Wtedy na ekranie zobaczysz wykres z porównaniem najniższych cen w kolejne dni tygodnia i łatwiej będzie Ci wybrać optymalne daty podróży. Po wybraniu połączenia Skyscanner przekierowuje Cię na witryny, w których możesz kupić bilet takie jak GotoGate, Tickets.pl, Opodo czy airtickets. Podane ceny są zwykle dość precyzyjne, ale musisz uważać. Ostatnimi czasy także regularne linie lotnicze wprowadziły rozróżnienie cen ze względu na bagaż z jakim podróżujesz, więc może się okazać, że wyszukiwarka podała najtańsze połączenie, ale kalkulacja nie uwzględnia dodatkowych opłat. Zawsze to sprawdzaj!
-
Momondo
To także porównywarka lotów działająca na ten samej zasadzie co Skyscanner. Także bardzo przyjazna. Z wieloma opcjami zawężania wyboru. Właściwie używam jej tylko jeśli szukam lotów poza Europę, żeby się upewnić, czy nie znajdę tańszej opcji, przemieszczając się już na miejscu, gdzieś w Azji.
Mapy i przewodniki
Dobrze jest mieć chociaż minimalną wiedzę i geografii miasta czy państwa, do którego się wybieramy. Jestem też zwolennikiem tego, żeby planować chociaż mniej więcej, co chce się na miejscu zobaczyć i w jakiej kolejności. Dobrze wyznaczona trasa zwiedzania pomaga efektywniej wykorzystać czas.
-
Google Maps
To jedna z moich ulubionych aplikacji. Przy planowania podróży, szczególnie jeśli ma to być wycieczka samochodem, jest nie do zastąpienia. Możesz w łatwy sposób sprawdzić nie tylko jaka będzie optymalna trasa, ale przede wszystkim jak długo będziesz jechać z miejsca na miejsce i jakie ciekawe punkty będziesz mijać. Wielokrotnie zrobienie mapy z zaplanowanymi miejscami do odwiedzenia uświadamiało mi, że mój plan „co zobaczyć” jest zbyt ambitny i muszę z czegoś zrezygnować. (Na przykład, że nie da się w 10 dni objechać wszystkich Parków Narodowych w Utha, Arizonie i Nevadzie i musze coś wybrać J). W Polsce używam tej aplikacji także jako nawigacji, gdy się zgubię. Poza granicami kraju to oczywiście ze względu na opłaty za roaming niezbyt wskazane…
-
HERE we go
Ta aplikacja to nawigacja, która przychodzi mi z pomocą, kiedy muszę skorzystać z mapy gdzieś w Europie, poza Polską. Działa w trybie offline. Trzeba tylko pamiętać wcześniej o pobraniu mapy odwiedzanego kraju. Mapy z poza Europy ma aplikacja maps.me, ale jeszcze jej nie sprawdziłam.
-
Guides (Lonely Planet)
Lonley Planet to chyba najbardziej znana marka przewodników na świecie. Wskazówki dotyczące tego, co warto zobaczyć na miejscu zawsze się przydają. Miejskie przewodniki z tej serii zawierają sporo informacji praktycznych oraz dane kontaktowe i linki do witryn polecanych atrakcji. Dobry punkt wyjścia do zwiedzania. Aplikacja w języku angielskim.
Wynajęcie samochodu
Jeśli zamierzasz na miejscu jeździć pożyczonym samochodem, to przydatne będą także porównywarki opłat za wypożyczenie. W obu polecanych przeze mnie możesz wybrać typ samochodu, miejsce odbioru i oddania samochodu, daty itp. Otrzymasz zestawienie cen, które pomoże Ci w wyborze wypożyczalni.
- Rentalcars – ta jest w języku polskim
- Car Rental – ta tylko w języku angielskim
Noclegi
Niektórzy lubią podróże z nutką adrenaliny i wybierają opcję szukania noclegu dopiero po przylocie. Szczególnie podróże do Azji pozwalają na takie rozwiązania, bo na miejscu sporo jest tanich ofert, których nie znajdziemy w wyszukiwarkach. Ja lubię jednak mieć ten komfort, żeby wiedzieć, gdzie będę spała, przynajmniej przez pierwsze dwa dni po przylocie. Czasem rezerwuję noclegi tylko na początek podróży, czasem na cały pobyt. Zawsze sprawdzam ceny i dostępne opcje, żeby wiedzieć chociaż mniej więcej, na jaki poziom wydatków się szykować.
-
Booking
Jestem raczej turysta niż podróżnikiem i wybieram wygodne rozwiązania. Booking oferuję spory wybór noclegów na całym świecie w różnych przedziałach cenowych. Możesz wyfiltrować nie tylko cel podróży, ale tez określić standard, ceny i udogodnienia, które są dla Ciebie ważne (na przykład bezpłatne wi-fi czy parking). Ważne jest to, że w bardzo wielu ofertach istnieje możliwość odwołania rezerwacji nawet na dwa dni przed terminem, co daje Ci pewne pole manewru w razie jakichś zmian planów.
-
Agoda
To także wyszukiwarka miejsc noclegowych podobna do tej powyżej. Według moich obserwacji ma szerszą ofertę niż Booking na przykład w Azji, dlatego czasem warto tu zajrzeć dla porównania.
-
Airbnb
Szczerze mówiąc sama tej aplikacji raczej nie używam, ale wiem, że wiele osób ją chwali. Łatwiej tu znaleźć bardziej „budżetowe” noclegi. Czasem są to mieszkania prywatne albo nawet pokoje. Oferta jest dość szeroka, ale warunki ewentualnej rezygnacji mniej dogodne.
Porady i informacje
-
TripAdvisor
To aplikacja, którą jedni z Was pokochają, a inni znienawidzą. Jest to ogromna baza wiedzy o restauracjach, atrakcjach turystycznych, firmach organizujących lokalne wycieczki itp. Zawiera nie tylko dane kontaktowe, ale przede wszystkim opinie turystów z całego świata. I to jest zarówno jej zaleta, jak i wada. Oczywiście jak to z opiniami w Internecie bywa często są subiektywne i czytając wszystkie wpisy trudno zgadnąć czy dana restauracja faktycznie jest taka fatalna, czy tylko ktoś w czasie kolacji pokłócił się z żoną i potem odreagował złe emocje pisząc recenzję. J Osobiście raczej rzadko jej używam w dużych miastach. Po wyfiltrowaniu hasła „Rzym – restauracje” uzyskasz prawie 10 000 wyników – ani tego nie przeczytasz, ani nie uda Ci się uzyskać wiarygodnej informacji o jakości. Oczywiście możesz użyć mapy, która pomoże Ci zawęzić wybór do najbliższej lokalizacji, czy przefiltrować wybór po rodzaju kuchni, ale i tak będzie ciężko coś wybrać. W małych miasteczkach, gdzie restauracji czy atrakcji jest 15 na krzyż, aplikacja może się okazać bardzo pomocna. Świetnie się sprawdziła na przykład w Toskanii. Dzięki niej odkryliśmy parę fajnych miejsc w Montalcino czy San Giminiano, które do dziś wspominamy z rozrzewnieniem.
-
XE Currency
To drobna, ale bardzo przydatna aplikacja. Jedyną jej funkcją jest przeliczanie walut. Może się to wydać niezbyt potrzebne i pewnie macie rację, jeśli przeliczamy na złotówki euro czy dolary. Kiedy jednak dochodzimy do szwedzkich koron czy tajlandzkich batów, konia z rzędem temu, kto poradzi sobie bez tego maleństwa. 🙂
-
AccuWeather
Co prawda niektórzy nie lubią sprawdzania pogody i idą na żywioł, ale ja do tych ludzi nie należę. Wolę wiedzieć, czy mam być przygotowana na słońce czy deszcz i jakiej temperatury mogę się spodziewać po przylocie na drugi koniec świata. AccuWeather pokazuje pogodę w wybranej miejscowości, podając prognozy godzina po godzinie.
-
iPolak
Kopalnia wiedzy na temat wymagań wizowych, zdrowotnych zagrożeń, zasadach ruchu drogowego i tego tupu informacjach. Zawiera także ostrzeżenia MSZ dla podróżujących Polaków. Tu sprawdzisz czy wizę otrzymasz na lotnisku, czy musisz o nią aplikować przed wylotem i czy twoje prawo jazdy będzie ważne w kraju, do którego się wybierasz.
-
Tłumacz (Google Translate)
Jeszcze jeden drobiazg „na wszelki wypadek”. Pewnie nie będziesz Tłumacza Google używał cały czas, ale w sytuacji podbramkowej, jak już metoda „na migi” nie zadziała, ta aplikacja, jakkolwiek niedoskonała, może okazać się pomocna.
To by było na tyle ode mnie. Jeśli używasz przy planowaniu podróży jakichś innych Internetowych narzędzi, daj znać – chętnie wypróbuję. Udanego planowania!