Skalne Miasto – test na wyobraźnię
Skalne Miasto
Wiosna to świetny czas na rodzinne spacery. A jeśli już spacerować, to najlepiej w „miłych okolicznościach przyrody”. Szczególnie tych z Was, którzy mieszkają na południu Polski, zachęcam do zrobienia sobie krótkiej wycieczki do naszych południowych sąsiadów. Zaledwie nieco ponad 100 kilometrów od Wrocławia i tylko 30 kilometrów od Wałbrzycha leży Adrspach. Powstałe tam z piaskowca nietypowe formy skalne tworzą ukryte w lesie Skalne Miasto. Dla turystyki to miejsce zostało odkryte już w XVIII wieku, ale dopiero pożar w 1824 roku, który zniszczył część drzew, sprawił, że mógł powstać tam łatwy szlak turystyczny.
Spacer wśród nietypowych formacji skalnych
Długość tego spaceru to 3,5 kilometra. Czesi w ulotkach informacyjnych słusznie informują, że należy zarezerwować na przejście tej trasy około trzech godzin. Bynajmniej nie dlatego, że trasa jest tak trudna. Raczej dlatego, że co kawałek zatrzymujemy się, żeby podziwiać kolejne nietypowe kształty i oczywiście zrobić zdjęcia. Ta wycieczka, to świetne ćwiczenie dla wyobraźni i doskonała zabawa edukacyjna dla dzieci i dla dorosłych. Skały i głazy często przypominają znane kształty. Wiele z nich ma swoje nazwy, o których informują tablice. Trzeba tylko wysilić i wzrok i fantazję. Jest więc „Dzban”, „Głowa Cukru”, „Słoniowy Rynek”, „Ząb” „Starosta i Starościna” czy „Kochankowie”. Można także próbować nadawać swoje nazwy dostrzeżonym formacjom. Może uda się Wam dostrzec te mniej znane – jak „Książka”, „Ryba” czy „Tygrys” – nie wiem czy tak się nazywają, ale ja je widziałam!
- Głowa Cukru
- Kochankowie
- Wielki Wodospad (16 metrów)
Łódką po jeziorku
Pomiędzy piaskowcami i otaczającymi je drzewami napotykamy podczas spaceru dwa jeziorka i dwa wodospady. Po jednym z takich jeziorek można się nawet przepłynąć dużą tratwą. Nie jest to jakaś wielka atrakcja, bo trasa jest króciutka i płynie się w tę i z powrotem, ale czescy flisacy starają się zabawiać gości. Nam trafił się taki, który obeznany z postaciami polskiej sceny politycznej robił do nich aluzje, mijając figurki, zatopione w jeziorze… To już kwestia gustu i poglądów politycznych, czy kogoś te żartu będą śmieszyć. 🙂
- Zalany kamieniołom
- Tygrys?
- Co widzisz? 🙂
Informacje praktyczne:
Według mnie najlepiej przyjechać po południu. Byłam w Skalnym Mieście dwa razy. Raz, wiele lat temu, jechałam z wycieczką z Karpacza. To zaledwie godzina drogi, ale razem z naszym autobusem dotarły też inne autobusy i było naprawdę tłoczno. W zeszłe wakacje przyjechałam na miejsce już po 16.00 i okazało się, że to był świetny czas na zwiedzanie, bo wszystkie autokary już Adrszpach opuściły. Zwiedzaliśmy Skalne Miasto prawie sami i to był wyjątkowo przyjemny spacer.
Skały są otwarte codziennie.
Bilet wstępu to 70 CZK (około 12PLN), a dodatkowe 50 CZK kosztuje wycieczka łodzią.
Informacje turystyczne w języku polskim znajdziecie na stronie: http://www.skalnemiasto.dbv.pl