Grossglockner – alpejska trasa panoramiczna
Dziś atrakcja dla leniwych! Wielu z Was na pewno ją polubi, bo nie trzeba się wspinać, a można zobaczyć niezwykłe krajobrazy. Zabieram Was do austriackiego regionu Salzburg. Około 15 kilometrów od górskiej miejscowości Zell am See, tuż przy granicy z Karyntią, wybudowano jedną z najbardziej malowniczych europejskich dróg.
Grossglockner High Alpine Road
Za wioską Fusch rozpoczyna się Grossglockner High Alpine Road, przepiękna trasa panoramiczna, wiodąca przez alpejskie przełęcze. Niegdyś Celtowie i Rzymianie pieszo pokonywali góry, transportując tędy rozmaite dobra w celach handlowych. (W tutejszym małym muzeum można zobaczyć między innymi znalezione w górach rzymskie monety i części odzienia wędrowców). Na początku XX wieku pojawił się projekt wybudowania drogi. W latach 1930-1934 aż 4000 robotników pracowało przy budowie. Dzięki ich ciężkiej pracy powstało 48 kilometrów niezwykłej trasy. Serpentynami pokonuje się ponad 1700 metrów w górę. Najwyższym punktem osiągalnym samochodem jest przełęcz Hochtor na wysokości 2504 m n.p.m.
Po drodze jest oczywiście wiele punktów widokowych i miejsc piknikowych, więc co kawałek można zatrzymywać samochód i do woli oglądać krajobrazy. A jest co podziwiać! Wokół widać szczyty aż trzydziestu alpejskich trzytysięczników.
Najwyższy szczyt Austrii i lodowiec Pasterze
Końcowym odcinkiem wycieczki jest Kaiser Franz Josefs Höhe (2369 m n.p.m.). To stąd na górską wycieczkę udał się w 1856 roku Cesarz Franciszek Józef, dlatego dla upamiętnienia tego wydarzenia, nadano temu miejscu jego imię. Rozpościera się stąd bezpośredni widok na najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner (3798 m n.p.m.) i na najdłuższy w tej części Alp lodowiec – Pasterze.
Jesień w Alpach
Jechałam tą alpejską trasą już trzykrotnie i za każdym razem jednakowo mnie zachwyca. Tak się składa, że jestem w Austrii zwykle późną jesienią, gdy drzewa są żółto-pomarańczowe, a na szczytach leży śnieg. Kontrasty kolorystyczne są niezwykłe. Droga jest oczywiście kręta, ale dość szeroka i w miarę bezpieczna. Przy złych warunkach drogowych trasa jest zresztą zamykana. Bardzo jestem ciekawa, jak to wszystko wygląda wiosną, więc pewnie się jeszcze na Grossglockner wybiorę. 🙂
Informacje praktyczne
Niestety nie jest to atrakcja bezpłatna. Za przejazd samochodem w tę i z powrotem trzeba zapłacić 36 euro. Pod koniec sezonu, w drugiej połowie października, można kupić bilet w promocyjnej cenie 26 euro. Bieżące informacje o godzinach otwarcia, cenach biletów i ewentualnych ostrzeżeniach pogodowych znaleźć można oficjalnej stronie.
Na trasie znajduje się kilka restauracji. Polecam Schoeneck, gdzie można zjeść typowe austriackie potrawy, siedząc na słonecznym tarasie z widokiem na Alpy.
I jeszcze kilka krajobrazów: