Dzień w Lucernie
Zachwycające położenie Lucerny
Lucerna to jedno z moich ulubionych szwajcarskich miast (jeśli nie ulubione). Zastanawiam się, z czego to wynika. No, oczywiście nie bez znaczenie jest przepiękne położenie. Miasto świateł (bo tak podobno tłumaczy się jego nazwę) leży w dolinie, u ujścia rzeki Reuss, nad przepięknym Jeziorem Czterech Kantonów. Dookoła rozciąga się panorama ośnieżonych alpejskich szczytów, z Pilatusem na czele. Tych, którzy przyjadą do Lucerny pociągiem, widok powala właściwie od razu, bo wychodząc z dworca prawie wpada się do jeziora. 🙂 Z położonego tuż przy stacji kolejowej Seebrücke można przyglądać się statkom odpływającym na wycieczki po jeziorze. To właśnie stąd najłatwiej wyruszyć na tak zwany Golden Round Trip, o którym pisałam tutaj.
Most z Ikei
Wizytówką miasta i jej najbardziej rozpoznawalnym symbolem jest Kapellbrücke, czyli Most Kapliczny. Szwajcarzy, jak to oni mają w zwyczaju, chwalą się, że to najstarszy w Europie drewniany most (pochodzi z 1333 roku). Jest to prawda tylko w części, ponieważ w 1993 roku doszło do bardzo poważnego pożaru, podczas którego większa część konstrukcji i przede wszystkim pochodzące z XVII wieku trójkątne malowidła uległy zniszczeniu. Oczywiście zabytek bardzo szybko przywrócono do formy i po zniszczeniach nie ma śladu, ale od tego czasu złośliwi nazywają czasem most „mostem z Ikei”. To oczywiście nie zmienia faktu, że nietypowo wygięty, z ołówkową wieżą i donicami pełnymi kwitnących kwiatów – most jest niezwykle urokliwy. Warto pokonać ponad 200 metrów jego długości i obejrzeć most od wewnątrz, podziwiając malowidła opisujące szwajcarską historię. Nieopodal leży Spreuerbrücke (Most Plewny). Malowidła wykonane na jego sklepieniu na początku XVII wieku przez Kaspara Meglingera są oryginalne.
Zabytkowe fortyfikacje, kupiecki kamienice i pomnik lwa
Panoramę miasta można obejrzeć z ciągnących się na długości prawie 900 metrów średniowiecznych murów miasta (1400 r.). Wzdłuż rzeki usytuowane są zabytkowe kamienice. Część z nich mieści hotele i restauracje, których historia sięga zeszłych stuleci. Warto udać się na miejskie place – Kornmarkt, przy którym stoi ratusz i Weinmarkt, otoczony kolorowymi kamienicami. Ciekawym miejscem jest także park, gdzie znajduje się wykuty w skale pomnik lwa, upamiętniający śmierć szwajcarskich gwardzistów w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Jego autorem jest duński artysta Thorvaldsen, którego my znamy jako twórcę warszawskich pomników Kopernika i Księcia Józefa Poniatowskiego.
Kolekcja Rosengartów
Wielbicielom sztuki zdecydowanie polecam odwiedzenie kolekcji Fundacji Rodziny Rosengartów. Marszand Siegfried Rosengart i jego córka Angela w 2002 roku przekazali miastu swoją kolekcję ponad 300 dzieł wielkich artystów. Znaczna część to obrazy Paula Klee i Pablo Picassa. Są też dzieła Cezanna, Miro, Chagalla i innych, ale to Picasso i Klee byli ulubieńcami marszandów, co widać podczas oglądania kolekcji. Muzeum nie jest duże, a ekspozycja zorganizowana jest w sposób, który pomaga nawet laikowi zrozumieć choć trochę, skąd wziął się kubizm. Bilet normalny kosztuje 18 franków, ulgowy 10 franków, ale muzeum akceptuje Swiss Pass Muzeum, więc jeśli masz kartę kolejową Swiss Travel Pass, możesz wejść za darmo.